Fantazje seksualne zwane inaczej marzeniami na jawie, to nic innego jak wyobrażeniowe przedstawienie sobie sytuacji seksualnych. Tego rodzaju wyobrażenia o treści erotycznej występować mogą w snach oraz w spontanicznych lub prowokowanych marzeniach towarzyszących w masturbacji lub współżyciu seksualnemu.
Przed odkryciem Zygmunta Freuda o tym, do czego prowadzi tłumienie fantazji seksualnych zarówno w formie snów, jaki i na jawie, w kulturze Zachodu stanowiły przedmiot tabu, a przez chrześcijaństwo były oceniane jako wpływ sił demonicznych. W związku z represjami ze strony środowiska były tłumione w zarodku przez świadome Ja jednostki. Freud tłumaczył fantazje erotyczne jako projekcję instynktu seksualnego, który jest najczęściej represjonowany i w efekcie odbija się na rozbudowie podświadomości, symboliki erotycznej i mechanizmach obronnych osobowości. Podejście naukowe do fantazji seksualnych jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy dostarczającą bogatych informacji o naturze seksualności człowieka. Zostało zapoczątkowane przez psychoanalizę, a rozwinął ją Kinsey (Raport Kinseya) w końcowych latach czterdziestych XX wieku.
Współcześnie fantazje seksualne traktowane są jako naturalna część zdrowej seksualności człowieka. Z uwagi jednak na konotacje z przeszłości, przez niektórych często uważane są za perwersję zarezerwowaną dla osób niedojrzałych i niezadowolonych oraz za kiepską próbę wynagrodzenia sobie frustracji i porażek wynikających z różnych ograniczeń. Traktowane są jako objaw nerwicy lub jako erotycznie zabarwione romantyczne idealizacje zaślepiające i niepozwalające dostrzec prawdziwej natury partnera, prowadząc do osłabienia prawdziwego związku.
Kobiety i mężczyźni różnią się marzeniami seksualnymi
Według seksuologów mężczyźni nie tylko częściej niż kobiety podniecają się wskutek seksualnych wizji, ale też mają większe skłonności do erotycznych przygód. Częściej też śnią o zdarzeniach seksualnych, a w ich seksualnych snach częściej niż w snach kobiet pojawiają się osoby nieznajome, anonimowe i po kilka równocześnie. Większość mężczyzn „zmienia” w marzeniach partnerkę w ciągu tego samego epizodu, w marzeniach kobiet jest to bardzo rzadkie. Męskie marzenia koncentrują się też na poszczególnych częściach ciała i pozycjach podczas stosunku z pominięciem uczuć. Zbiorowym bohaterem męskich fantazji seksualnych są nagie i liczne kobiety, takie, które nie są zaangażowane emocjonalnie.
Treści marzeń seksualnych kobiet są różne od męskich. Ich marzenia skupiają się przede wszystkim na osobie, z którą pozostają w romantycznym lub seksualnym związku.
Kobiety skupiają się na najbardziej osobistych i uczuciowych cechach bohatera marzeń. Koncentrują się w swych marzeniach na określonych przeżyciach, a nie wizualnych scenach. Na pierwszy plan w kobiecych fantazjach seksualnych odgrywa czułość, romantyczność i zaangażowanie uczuciowe, a także jak bohater marzeń na nie reaguje.
Czym są i co potrafią fantazje seksualne?
Na fantazje erotyczne należy patrzeć jak na wartościowe źródło inwencji bez względu na to, czy wykorzystywane są przez parę, czy pojedynczą osobę. Taka zdolność wędrowania w wyobraźnidokąd chcemy, jest oznaką indywidualnej wolności. Jest twórczą siłą pomagającą przekraczać rzeczywistość. Oferuje od czasu do czasu ucieczkę od partnera stając się antidotum na zmniejszone libido w związku. Doprawianie wyobraźnią miłości i czułości wzbogaca jej smak.
Fantazje seksualne mają zdolność uzdrawiania i odnawiania. Dzięki fantazjom naprawiamy, uzupełniamy i przekształcamy nasz świat, a także na kilka chwil wznosimy się ponad realność życia i realność śmierci. Na krótko pozwalają nam być takimi, jakimi być może nigdy nie byliśmy lub nie jesteśmy, czasami odwracają czas byśmy na nowo byli młodzi. Stwarzają możliwości do bycia w obecności ukochanych, których już nie ma lub przywołują wspomnienia namiętnej miłości z partnerem, który być może stracił już swój blask. Fantazje mają swoją specyficzną energię, skuteczność, są lecznicze i posiadają psychologiczną siłę. Łączą ze sobą wyjątkowa historię osobistą z wyobraźnią zbiorową.
Zakazy i nakazy wyznaczające, co jest sexy, a co zabronione istnieją w każdej kulturze. Wytwory naszej wyobraźni zbliżają to, co możliwe, do tego, co dozwolone. Esther Perel – autorka książki o inteligencji erotycznej – porównuje fantazje do rodzaju alchemii, która zmienia mieszankę psychicznych składników w czyste złoto erotycznego uniesienia.
Czy to jest fantazja seksualna?
Fantazje seksualne nie zawsze przyjmują formę rozbudowanych, uprzednio przygotowanych scenariuszy. Fantazją erotyczną jest każda aktywność umysłowa, która generuje pożądanie i podnosi erotyczny entuzjazm. Wyobrażenia nie muszą być precyzyjnie określone i być obrazowe. Często są bardziej emocjami niż obrazami, są bardziej zmysłowe niż seksualne. W erotycznych wyobrażeniach są wspomnienia, zapachy, dźwięki, słowa i określona pora dnia i roku. Wszystko jest fantazją, co powoduje uruchomienie pożądania.
Nancy Friday w książce „Zakochani mężczyźni” pisze, że fantazja seksualna jest mapą pożądania, dominacji, ucieczki i mroku. To droga, jaką sobie wyznaczamy, by bezpiecznie żeglować między rafami i ławicami lęku, winy i zahamowań. To dzieło świadomości, lecz powstałe w reakcji na naciski podświadomości. Fascynujące jest nie tylko to, jak dziwaczne bywają fantazje, ale jak są zrozumiałe; każda podaje spójny i logiczny obraz nieświadomej osobowości osoby, która ją wymyśliła. Nawet jeśli autor ma wrażenie, że była to przypadkowa zachcianka.
Znaczenie fantazji seksualnych w psychoterapii par
W pracy z parami fantazje seksualne stanowią źródło informacji o dynamice związku konkretnej pary i życiu wewnętrznym każdego z osobna. Fantazje są sposobem, w jaki nasz twórczy umysł przezwycięża przeróżne konflikty związane z pożądaniem i intymnością. Pozwalają na przekroczenie granic narzuconych przez świadomość, kulturę i własny wizerunek.
Psychoanalityk Michael Bader uznaje fantazje za sanktuarium erotycznego umysłu, gdzie znajduje się bezpieczna psychologicznie przestrzeń bez zahamowani i lęków. To miejsce, gdzie te zahamowania i lęki przekształcane są w bezwstyd. Odkrycie tego miejsca, gdzie wstyd zamienia się w ciekawość, nieśmiałość w pewność siebie, a bezradność we władzę przynosi partnerom ulgę. Fantazje erotyczne wyrażają problem i dostarczają rozwiązania.
Jeśli czujemy się niepewnie i nieatrakcyjnie, w marzeniach erotycznych nie sposób nam się oprzeć. Jeśli obawiamy się własnej agresji, tam jesteśmy silni i nie musimy się bać, że kogoś zranimy. Jeśli nie potrafimy prosić, erotyczna fantazja sprawia, że spotykamy partnera, który wie, czego chcemy, zanim my zdamy sobie z tego sprawę. Jeśli czujemy, że nie możemy swobodnie oddać się rozpustnemu kochankowi, tu bez brania odpowiedzialności, robimy to, co nam każe.
Fantazja seksualna vs obraz Ja
To, co nas podnieca, często nie pasuje do preferowanego obrazu Ja ani do moralności i ideologii, jaką się kierujemy. Fantazje wyrażają prawdę, którą w inny sposób trudno wyrazić i wydobyć z zakamarków podświadomości. Obnażają i w sekretny sposób przekazują nasze najgłębsze pragnienia. Podczas rozmowy o fantazjach erotycznych, większość osób staje się małomówna. W czasach, gdy intymność buduje się przez ujawnianie niewygodnych prawd o sobie, milczenie w sprawach seksualnych wydaje się wciąż obowiązującą normą. Mamy łatwość do opowiadania o tym, co robimy, niewielu zaś przyzna się, co myśli, gdy to robi. Na fundamentalnym poziomie niechęć ta wynika ze zwykłego wstydu. Większość z nas uczona była zachowywać swoje myśli dla siebie i trzymać ręce na kołdrze. Otwierając się natomiast przed drugim człowiekiem ryzykujemy, że zostaniemy wyśmiani i osądzeni. Jeśli my nie mówimy, to druga osoba też nie powie. Wielu przeżywa swoje fantazje erotyczne w samotności. To powoduje, że nie mamy z czym się porównać i sprawdzić, czy jesteśmy normalni, czy może jesteśmy dewiantami.
Problem nie istniałby, gdyby fantazja erotyczna była lepiej wychowana i zgadzała się z naszym publicznym wizerunkiem. Na erotycznej mapie każdy ma swoje miejsca, do których często przemykamy się omijając czujnego strażnika w postaci obrazu własnego Ja. Mężczyzna, który fantazjuje o czułej miłości z żoną, nie potrzebuje tajnej kryjówki, podobnie kobieta, której marzeniem jest tuzin rozłożonych przez jej męża róż na łóżku. W takich romantycznych wizjach nie ma nic, co sprawiałoby dyskomfort i poczucie wstydu. Takie uprzejme i dobrze wychowane wizje z łatwością mieszczą się w granicach etyki. Jednak erotyczny umysł rzadko jest potulny. Im bardziej martwimy się treściami fantazji seksualnych, tym większe poczucie winy i wstydu oraz tym silniejsi nasi wewnętrzni cenzorzy. Erotyczna fantazja zasilana jest uczuciami dalekimi od uznanych za poprawne, czyli: zwierzęcą żądzą, agresją, infantylnymi potrzebami, władzą, zemstą, egoizmem i zazdrością. Zakazane granice zostają przekroczone, role płciowe odwrócone, a wszystko w imię podniecenia. W fantazjach odgrywamy to, na co nie mamy odwagi w realnym świecie.