O sztuce przebaczania metodą Heal

metoda heal

Richard Evans to pisarz, który potrafi porządnie poruszyć człowieka. Mi to zrobił lata temu w ,,Podarunku”, wkładając w głowę czytelnika zdanie: „Przebaczenie nie wymaga od nas, abyśmy przymknęli na coś oczy, a raczej abyśmy je tak naprawdę otwarli.”

Dobry czas na przebaczenie

Czasy nie popychają nas w ramiona przebaczenia. Stawiamy czoła wymaganiu szybkiego pozbierania się z trudnej sytuacji albo zadania bezwzględnego ciosu w odwecie, żeby nie zostać uznanym za słabego. Tli się w nas gorycz, aż do momentu rezygnacji z zachowań, które mogą skończyć się dla nas zranieniem. Bez przebaczenia nie zrobimy kroku na przód, odepchniemy od siebie wiele cennych przeżyć. Zdominuje nas strach i żal. Zapomnimy, że to my sami decydujemy jak długo będziemy cierpieć, kiedy sięgniemy po spokój oraz ulgę. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia trudnego doświadczenia, to wybór jaki dokonujemy kiedy chcemy być szczęśliwi.

Dobra rzecz w życiu – miłość

Każdy z nas pragnie kochać i być kochanym. Wchodząc w nowy związek, mamy nadzieję, że miłość będzie trwać wiecznie. Snujemy plany o wspólnej przyszłości. Aż nagle dowiadujemy się: to koniec związku. W dotychczasowym partnerze, którego kochaliśmy, obdarzyliśmy troską i zaufaniem, upatrujemy teraz człowieka, który spowodował nasze cierpienie. Pielęgnujemy urazę, powtarzając, że nigdy więcej się nie zakochamy. Boimy się wejść w kolejny związek, czasem nawet odtrącając osoby, które są gotowe podjąć ryzyko bycia zranionym i podzielić się z nami miłością. Czy tak musi być? Musisz rezygnować, w obawie, że kolejnego zranienia nie przeżyjesz?

Metoda HEAL

Dla tych, którzy już teraz są gotowi odzyskać moc, odwrócić głowę od żalu i sięgnąć po szczęście, dr Fred Luskin przygotował METODĘ PAMIĘCIOWĄ HEAL. Sztuka przebaczenia jest praktyką przywoływania pozytywnych wyobrażeń w czterech krokach:

H(ope) jak NADZIEJA – Każdy snuje plany, wyobraża sobie upragniony cel. Nic nie idzie jednak tak łatwo jak w naszej sferze marzeń. Niekiedy przychodzi nam zmierzyć się z większymi lub całkiem małymi przeciwnościami losu, które wszystko zmieniają i pogrążają nasz cel. Nie zgub jednak swojej nadziei, bez wiary w swoją siłę nie znajdziesz tej właściwej drogi.

E(ducate) jak KSZTAŁCIĆ – Porażki mogą uczyć. Nadzieja na osiągnięcie celu może mieć wiele dróg realizacji. Nie zawsze pierwszy sposób okazuje się być najlepszym. Bez obawy podejmuj próby. Przeanalizuj swoje dotychczasowe porażki, sytuacje zranienia i wyciągnij z nich lekcję dobrą dla siebie.

A(ffirmpositiveintention) jak PODTRZYMYWAĆ POZYTYWNE ZAMIARY – Zamiast użalania się nad sobą z powodu zaznanej krzywdy, warto podtrzymać nasz zamiar i czerpiąc z negatywnego doświadczenia, rozwijać się dalej. Dlaczego kilka ciosów od życia ma powalić cię na ziemię.

L(ong term commitment to one’sownwell-beign) jak DŁUGOTERMINOWE ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ WŁASNEGO DOBROBYTU – Po drodzę do celu mogą spotkać nas kolejne zranienia, cierpienie, poczucie skrzywdzenia i niesprawiedliwości. Będziemy mieli ochotę tym razem nie uczyć się na błędach, porzucić nadzieję i pogrążyć się w smutku. Ale my wiemy już, że nadzieja ma wiele dróg realizacji, a na błędach uczymy się skuteczniej niż na sukcesach, więc warto podtrzymać swoje zamiary, aby być szczęśliwym, spełnionym człowiekiem, wśród tylu smutnych ludzi.

Jeśli wybaczenie przeszłości i skupienie na teraźniejszości wydaje ci się zbyt trudne, skorzystaj ze wsparcia psychoterapeuty. Dla dobra przyszłości.

Autor: Klaudia Kornaś

Literatura:

,,Przebacz na dobre” F. Luskin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna

W przypadku problemów zdrowia psychicznego, tak jak w przypadku innych problemów zdrowotnych – prawidłowa diagnoza to podstawa skutecznego leczenia! Zapraszamy na diagnostyczne Q&A.