Codzienne wyzwania, kolejne etapy życia pojawiające się wraz z upływem czasu i wiele społecznych zdarzeń zagrażających naszemu bezpieczeństwu, wywołują tak dobrze nam już znany STRES. Każdy z nas ma swój regulator emocjonalny uruchamiany w chwili przeżywania stresu. Takim regulatorem obok stylu radzenia sobie ze stresem jest WSPÓŁCZUJĄCA POSTAWA WOBEC SAMEGO SIEBIE. Sprawdź czy to masz.
Styl radzenia sobie ze stresem:
- 1. Skoncentrowany na zadaniu – podejmujesz wysiłek dla rozwiązania problemu przez jego poznawcze przekształcenie lub próby zmiany sytuacji na łatwiejszą do rozwiązania.
- 2. Skoncentrowany na emocjach – koncentrujesz się na emocjach jakie pojawiają się u ciebie
w związku z sytuacją stresu, a nie należą one do przyjemnych i próbujesz je rozładować.
- 1. Skoncentrowany na unikaniu – starasz się unikać myślenia, przeżywania, czy doświadczania sytuacji stresowych. Możesz angażować się w czynności zastępcze (nadmierne jedzenie, oglądanie seriali…) lub szukać kontaktów towarzyskich dla odwrócenia uwagi.
Styl radzenia sobie ze stresem określa nasz ,,ulubiony sposób na niego”, ale nie to, czy sobie poradzimy i jakimi działaniami to osiągniemy. Świadomość posiadanego stylu radzenia sobie ze stresem pozwala bardziej zrozumieć swoje zachowanie. Współczucie wobec samego siebie to ważny element naszego psychologicznego wyposażenia, który pełni funkcję samoregulującą. Prowadzi do rozpoznania, rozumienia i wyrażania emocji w adaptacyjny sposób. Jeśli masz współczucie wobec samego siebie to łatwiej będzie sięgnąć po zadaniowy styl i to już równa się sukces.
Trzy elementy współczującej postawy wobec samego siebie
- 1. Życzliwość i wyrozumiałość wobec własnych słabości i błędów – zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze udaje ci się zrealizować własne oczekiwania i ideały. Rozumienie tego pozwala wytrzymać frustrację, stres i uniknąć nadmiernej samokrytyki.
- 2. Poczucie wspólnego doświadczenia – to co ja odczuwam, mogą czuć inni, jest to część ogólnego doświadczenia ludzkości. Poczucie to pomaga chronić przed frustracją w momencie niepowodzenia, zmniejsza też odczucie izolacji, osamotnienia w przeżyciu stresu.
- 3. Refleksyjność – to świadomość swoich odczuć i doznań, bez samokrytyki, czy prób tłumienia. Pozwala prawidłowo przypisać znaczenie swojemu zachowaniu oraz zachowaniu innych osób.
Tak jak jesteśmy uważni na docierające informację wywołujące stres, bądźmy uważni na samych siebie. To jak poradzimy sobie z odczuwanym stresem ma wpływ na otoczenie.
Gabinet terapeutyczny jest przestrzenią do badania i uczenia się adaptacyjnego stylu radzenia sobie ze stresem oraz rozwijania postawy współczucia wobec siebie.
Autor: Klaudia Majka