Powrót do szkoły, może generować stres zarówno u dziecka, jak i jego rodziców. Wraz z nowym rokiem szkolnym pojawiają się wyzwania, takie jak nowe przedmioty, zmiana nauczyciela, dostosowanie codziennych aktywności do nowego planu lekcji i nierzadko coraz trudniejszy materiał do opanowania. W tym czasie ważne jest, by zadbać o swój komfort i odpowiednio wesprzeć dziecko.
Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, by pierwsze tygodnie szkoły przebiegły w mniej stresującej, miłej atmosferze:
Wykazanie zainteresowania i zrozumienia
Naturalnym jest, że dziecko przeżywa stres czy niepewność po przerwie wakacyjnej. W tym czasie istotne będzie pokazanie mu, że jest to dla rodziców zrozumiałe i ważne. Okazanie zainteresowania i zapytanie o to, co działo się w pierwszych dniach w szkole i jakie było samopoczucie dziecka, może być niezwykle kojące oraz pomocne.
Uwzględnienie potrzeb dziecka.
Zadbanie o podstawowe potrzeby dziecka, takie jak jakościowy sen, pełnowartościowe posiłki, odpoczynek czy czas na zabawę, będzie niezmiernie ważne po powrocie do szkoły. Dzięki temu dziecko poczuje się pewniej, a także będzie mogło skupić się na nowych wyzwaniach i swoich obowiązkach.
Wspólne ustalenie rytuałów i organizacja dnia
Warto razem z dzieckiem ustalić plan dnia i rytuały, zarówno przed wyjściem do szkoły, jak i po powrocie do domu. Wszelkie zajęcia dodatkowe należy rozplanować w taki sposób, by dziecko miało przestrzeń na odpoczynek i zabawę.
Odpowiednie rozplanowanie nauki
Oczywiście w planie dnia nie może zabraknąć czasu na naukę. Warto jednak pamiętać, by odbywała się w odpowiednich godzinach, wtedy gdy dziecko jest najbardziej wydajne. Nauka powinna być rozplanowana w taki sposób, by dziecko nie czuło przeciążenia. Powinno mieć także przestrzeń na naukę w swoim tempie i z wykorzystaniem swoich sprawdzonych sposobów.
Wartościowy czas w weekend
Weekend to moment, w którym dziecko powinno odetchnąć i nabrać sił na nowy tydzień. Dobrze jest zaplanować na ten czas coś kreatywnego i spędzić go wspólnie z dzieckiem. Można także dać dziecku przestrzeń na realizację pasji czy spotkania z rówieśnikami.
Zaangażowanie w życie szkolne
By lepiej pomóc dziecku, rodzic może zaangażować się w życie szkolne. Znajomość nauczycieli czy sposobu, w jaki działa dana placówka zapewni mu wiedzę, która może być przydatna, gdy pojawią się trudności i wyzwania. Dodatkowo pozwala lepiej wczuć się w przeżycia dziecka, dzięki czemu łatwiej będzie je zrozumieć.
Autor: Katarzyna Malaca, psycholożka dziecięca